צרו קשר:
פוסטים אחרונים
Please reload

משהו שלא ידעתם על פוקר

הקלפים שחילקו לנו החיים

 

זמן רב שאני מוצא עצמי מהרהר בסוגיית אי השיוויון שבעושרם של בני האדם ובשיטות לרכישת עושר.

ביקורי האחרון בברלין זימן מפגש מקרי ומרתק עם עלי, אזרח כווית, הנשלח ללמוד באוניברסיטה העירונית במימון מלא של המדינה. כווית הינה המדינה המוסלמית העשירה בעולם עם תל"ג לנפש של כ-110,000$, מקום רביעי בדירוג העולמי.

"לאחר חתונתו, מקבל כל זוג שטח ובית משלו" הדהים אותי עלי, שהמשיך: "כמתנת חתונה נוספת מעניקה המדינה לזוג 30,000 אירו ועוד 10,000 עבור כל ילד שנולד. כמובן שהמדינה דואגת לחינוך מלא וחינם לכלל אזרחיה, החל מהגן ועד ללימודים אקדמיים. אזרח המעוניין ללמוד בחו"ל, כמוני, מקבל מימון לימודים ומחייה מלאים בכפוף להתחייבותו לחזור ולעבוד בכווית". "המדינה נותנת ונותנת לאזרחים, ומה היא מקבלת בתמורה?" שאלתי. "רק הבטחה לחזור הביתה. המדינה מצפה מהאזרחים לרכוש את מכלול הכלים הדרושים לרכישת מקצוע, לעבוד לפרנסתם ולא להוות נטל כלכלי על החברה".

 

כשהתחבטתי בשאלת אי השיוויון בעושר, עלה בדעתי כי שורש ההבדל שברכישת עושר ובשמירה עליו אינו נמצא כלל בשליטתינו. או במילים אחרות, הבנתי כי משחק הפוקר הוא מטאפורה מצויינת לחיים. אלו שזימנו לעלי קלפי התחלה מעולים.

 

במשחק הפוקר אנו מתמודדים על קלפים רנדומאליים אותם חילק לנו הדילר. אין לנו שום שליטה עליהם ולא ניתנה לנו האפשרות לבחור איזו "יד" נקבל. לפעמים יהיה לנו מזל ונקבל "יד חזקה", כזו שתיתן לנו יתרון משמעותי וסיכוי טוב יותר לנצח. בפעמים אחרות נקבל יד חלשה מאוד, איתה לא נרצה לשחק ופשוט "נתקפל". בין שני מקרי קיצון אלו נתמודד לרוב עם ידיים בינוניות, איתן הכל יכול לקרות, והצלחתינו במשחק תהיה תלויה באופן בו נשחק וביכולתינו להדיח את שאר השחקנים. הניצחון יהיה תלוי בסופו של דבר בהישגנו לאורך המשחק כולו, במכלול ה"ידיים" שנקבל. הסבירות לקבל יד חזקה, בינונית או חלשה זהה בכל סיבוב משחק מחדש, ללא כל תלות ביד הקודמת שקיבלנו. או במילים אחרות, אם קיבלנו יד חלשה בתחילת המשחק, לא מובטחת לנו יד חזקה בהמשך.

 

בחיים, אנו נאלצים להתמודד מול גורמים רבים שאינם בשליטתנו. אנו לא בוחרים את המטען הגנטי איתו אנו נולדים, לא בוחרים האם להיוולד כגבר או כאשה, לא בוחרים כיצד הורינו יחנכו ויגדלו אותנו ולא בוחרים היכן להיוולד, האם במדינה עשירה ורוויה במשאבי טבע ובמערכת חינוך יציבה או אולי במדינה ענייה ומוכת אסונות טבע. כשחושבים על זה, החיים הם כמו פוקר. למרות האנלוגיה למשחק הפוקר, ישנו הבדל אחד חשוב והוא שהאירועים בחיינו אינם תלויים סטטיסטית זה בזה, כפי שהם בפוקר. לחוזק הידיים איתן אנו מתמודדים בשלבים הראשונים בחיינו, השפעה רבה וישירה לכל שיעלה בגורלנו בהמשך. לחלקנו היה מספיק מזל לקבל קלפי התחלה מעולים לחיים: מטען גנטי משובח המגביר את סיכויי ההצלחה בחיים: אינטלגנציה, שמחת חיים, משמעת עצמית, קור רוח, גמישות ויצירתיות. חלקנו נולדו להורים אמידים ובעלי משאבים שיעזרו לנו לממש את הפונציאל שלנו. חלקנו נולדו לסביבה אמידה ויציבה בה פשע ואלימות כמעט ולא קיימים וזוכים למערכת חינוך מעולה העוזרת לנו לרכוש ידע רב, לחשוב בהגיון ולהיות ביקורתיים ויצירתיים. סביבה מאוזנת זו מאפשרת לנו לפתח קריירה ולהתפרנס בכבוד. לחלקנו אפילו הטבע מאיר פנים ומעניק לנו מזג אוויר מושלם, סביבה עשירת משאבים ונטולת אסונות טבע.

 

מנגד, חלקנו זוכים לקצת פחות מזל: נאלצים להתמודד עם מטען גנטי טוב פחות, אינטלגנציה נמוכה, עייפות תמידית, סלידה וחוסר ביצירתיות ובדמיון. חלקנו נולדים להורים המתקשים לתמוך בנו, גדלים בשכונות קשות יום בהן פשע, אלימות, סמים וסכנות רבות מרחפות כל העת מעל ראשנו. סביבה חינוכית בה מטרת העל של המורים היא רק להעביר יום שלם ללא אלימות. החומר הנלמד מיושן ולא אקטואלי ודרך החשיבה צרה ושבלונית. הזדמנויות התעסוקה מעטות מאוד. ובנוסף, אפילו הטבע לא מאיר לנו פנים: חיים באזור מוכה שטפונות, סופות ורעידות אדמה. אין זה מפתיע כי באזורים אלו מרבית התושבים נאחזים באמונות טפלות בניסיון נואש להבין ולקבל את רוע הגזרה.

 

כל אחת ואחד מאיתנו "נזרק" למצב ראשוני. דווקא בשונה מפוקר, משחק בו ניתנת לנו אפשרות הבחירה האם לשחק או לא, בחיים אנו לא בוחרים האם להיוולד או לא. הרבה אנשים יחושו אי נוחות נוכח הרעיון שחלק מבני האדם מקבלים "קלפי התחלה" טובים יותר וחלק פחות. זה חורה ונראה לא הגיוני ולא הוגן שאנו פשוט נזרקים למערכה שלא אנו בחרנו. לכן, פיתחנו מנגנוני הגנה רגשיים העוזרים לנו להגן על עצמנו ממצוקה ממשית זו. אנו עשויים להיעזר באמונה שבגלגול נשמות ולהשליך את המצב הרע כעונש למעשינו בגלגול הקודם. האמונה בגן העדן ובגיהנום מרגיעה אותנו שחיים קשים הם רק אי נוחות זמנית בעולם הזה והם באין וכאפס לאושר הנצחי לו נזכה בעולם הבא. 

 

באופן מטאפיזי, יש המפנטזים כי "משחק החיים" בעצם דומה יותר ל"מונופול": משחק בו כולנו מתחילים באותה הנקודה, עם אותם משאבים ואותו הפוטנציאל, ומכאן ואילך הכל תלוי רק בנו. אנשים אלו מתכחשים לעובדת היות בני האדם שונים בבסיסם מבחינה גנטית. אותו מנגנון הגנה רגשי גורם לאותם אנשים להתעלם לחלוטין ממחקרים מדעיים המוכיחים אחרת. אנשים אלו מאמינים כי בני האדם נולדו שווים בהוויתם ושלכולנו בדיוק אותו הפוטנציאל ההתפתחותי. 

 

בפוקר, הניצחון תלוי במכלול הידיים שנשחק לכל אורך המשחק. נוכל להינצל מהפסד מוקדם ע"י קלפים טובים בהמשך. הפרוגרסיביים החברתיים מאמינים כי יש באפשרותינו להציל אוכלוסיות מהפסד מוקדם בחיים ע"י התערבות מלאכותית והענקת קלפים טובים שיפצו על קלפי ההתחלה הגרועים איתם נולדו. השאפתנים עוד יותר מאמינים כי יוכלו לצמצם ואף למנוע את אותם קלפי התחלה ע"י התערבות כלכלית וחינוכית המשפרת את ההורות, את המערכת החינוכית ואת הזדמנויות התעסוקה. המציאותיים יותר שביננו ערים לעובדה כי יכולת שיפור התנאים לאוכלוסיות אלו מוגבלות מאוד ונקבעות בין השאר ע"י אילוצים גנטיים. מאחר ואנו לא באמת יודעים מהן אותן מגבלות גנטיות, ננסה ככל שביכולנו להעניק "ידיים"  חזקות יותר לאוכלוסיות שהמזל פחות האיר להן פנים.

 

רובנו נאלצים להתמודד עם ידיים חזקות או חלשות וכמו במשחק הפוקר, מנסים להפיק את המיטב עם הקלפי ההתחלה שחילקו לנו. אנו נוטים לרטון על אנשים ברי מזל יותר מאיתנו שנולדו לסביבה אמידה ומשפיעה ואנו עשויים לתמוך בחוקים הנועדו לפזר מחדש את העושר ולחלקו גם למעמד הבינוני והנמוך (לוטשים עיניים לכיוונו של ה"צ'יפ לידר") ואנו עשויים לחוש אמפתיה ולרחם על אותם אנשים שקיבלו קלפי התחלה גרועים. בסופו של דבר, כל שעלינו לעשות הוא לשחק טוב ככל שביכולנו עם הקלפים שהעניקו לנו החיים.

 

הכותב הינו מנכ"ל חברת היד המנצחת אשר פיתחה את סדנת "פוקר ועסקים".

היד המנצחת מעבירה סדנאות גיבוש והעשרה, ערבי גיבוש לעובדים ואירועי חברה מקוריים בסגנון פוקר ומשחקי קזינו נוספים.

 

 

 

Tags:פוקר ומכירות היד המנצחת סדנה לגיבוש עובדים

Please reload

# 1

כשמשחק הפוקר היה עדיין בחיתוליו, נהגו לשחק פוקר על מטילי ומטבעות זהב! מהר מאוד מבינו חלוצי המשחק כי יש צורך בכלי משחק ייעודיים לפוקר וכך הומצאו הז'יטונים המפורסמים.
בגרסאות הראשונות הם היו עשויים שנהב, עצם, חימר ועץ. הז'יטונים עוצבו לפי ערכים מתאימים למשחק ובסיומו הומרו לכסף אמתי – שיטה בה משתמשים עד היום. 

היד המנצחת

בית פנורמה, תל אביב

info@winning-hand.com

www.winning-hand.co.il