צרו קשר:
פוסטים אחרונים
Please reload

משהו שלא ידעתם על פוקר

למה נשים חייבות ללמוד פוקר?

09.05.2019

"מי יודעת לשחק פוקר?" - שאלתי את הקהל, כפי שאני נוהג לשאול בתחילתה של כל סדנת "פוקר ועסקים" שאני מעביר. דממה. אף אחת לא הרימה את היד.

במהלך שש השנים האחרונות, בהן אני מעביר סדנאות פוקר וחושף קהלים חדשים למשחק הנפלא הזה, כמות הידיים המורמות קטנה, אולי 20% מהמשתתפים. נכון, במשך השנים מספר האנשים שמכירים את המשחק הולך וגדל, אבל עדיין, מדובר בבודדים בכל סדנה. ובסדנה הזו, שהתקיימה השבוע בפני מחלקה של ארבעים הייטקיסטיות מחברת פארמה מוכרת, אף אחת לא הכירה את המשחק לפני כן.

 

משחק הפוקר הפך בשני העשורים האחרונים לפופולרי במיוחד בעולם וגם כאן אצלנו בישראל. ההערכה היא שכחצי מליון ישראלים משחקים פוקר, החל מחובבנים ועד מקצוענים ואלופי עולם. נתון זה בהחלט מתיישב עם כמות הידיים המורמות בסדנאות. חצי מליון זה מספר מכובד בהחלט, יחסית למשחק שחוקיותו טרם הוסדרה בישראל. טוב נו, כמו בתחומים רבים, אנו מתעקשים לפגר אל מול העולם המערבי בו הפוקר כבר חוקי ולגיטימי, ואפילו נחשב כענף ספורט לכל דבר. אבל אל דאגה, גם אלינו זה יגיע בקרוב, באיחור אופנתי. הנתון הפחות מעודד הוא שרובם המוחלט של חובבי המשחק הם גברים. המשחק נתפס, כמובן שלא בצדק, כמשחק ל"גברים בלבד", והנשים? הן נוטות להירתע מלהיכנס לעולם הגברי הזה.

 

בסדנה שתוארה לעיל וכמו בכל הסדנאות אני מדגיש בפני המשתתפים שלא רק שנעשה כאן עוול גדול, אלא למעשה, פוקר הוא משחק לא פחות ממושלם דווקא עבור נשים. אז למה?

 

משחק הפוקר המורכב והאסטרטגי מצריך מאיתנו להתעלות על עצמנו ולהמציא את עצמנו בכל פעם מחדש, ובצורה מתמדת. מצריך מאיתנו להפגין כישורים אישיים כמו היכולת לקבל החלטות בתנאי חוסר וודאות, להיות קרי רוח בסיטואציות מלחיצות, לדעת להתנהל נכון מבחינה פיננסית ולהתמודד עם משברים פיננסים ופסיכולוגיים, לנהל מו"מ מול יריבי לשולחן ועוד מיומנויות קריטיות ההכרחיות לכולנו גם בהתנהלותנו ביומיום, מול אתגרי החיים.

 

מעבר לכישורים ומיומנויות אלו, שחקני פוקר ומנהלים טובים, הם אלו שיצליחו להביא עצמם ואופיים בהתמדה לנקודת שיא במשחק ויתעלו על עצמם לאורך זמן. בשפת הפוקר אנו מכנים זאת "A-GAME". נקודת שיא זו כוללת משחק מושלם, נטול אגו, משחק סבלני ושקול בו נקבל החלטות נכונות בהתמדה, משחק בו יכולת הריכוז שלנו בשיאה ואנו מצליחים לשים לב לכל הפרטים הקטנים שבו, משחק בו אנו מצליחים לדובב את השחקנים האחרים וגורמים להם לפעול כפי שהיינו רוצים שיפעלו. ובנקודות אלו, נשים ניחנות לרוב ביכולות גבוהות מאוד ולכן הפוטנציאל שלהן להיות טובות בפוקר הוא עצום.

 

בשנות השמונים פורסם מאמר ב- Mr. Magazine שכותרתו: ?Deal me in: Why women should play Poker

מארי פארלי, פסיכולוגית מצליחה ופמיניסטית ידועה דנה בפער המגדרי העצום שבעולם הפוקר. "יציאה מאזור הנוחות ונטילת סיכונים, בלופים, הימנעות מאפשרות להפסד או מזכיה על חשבון אחרים - הם לב ליבו של משחק הפוקר. אז האם זה מפתיע שרוב הנשים מתרחקות ממנו?

פארלי, שנפטרה לפני כשנה, היתה כנראה מתאכזבת לשמוע שיותר משלושים שנה אחרי אותו מאמר, נשים עדיין אינן נוהרות לשולחנות המשחק. רק לפני כמה חודשים ארגון הפוקר העולמי, WPT, אירח מפגש פסגה של שחקניות הפוקר המובילות בעולם בכדי לדון בסוגיה הבוערת: כיצד מושכים יותר נשים לשולחן הפוקר?

 

למרות ההתעניינות הגדולה שיש במשחק, הרבה בזכות שידורי הפוקר עטורי הרייטינג בטלוויזיה ולמרות שאת מרתפי הפוקר המעופשים החליפו כבר מזמן חדרי פוקר נוצצים ומזמינים, אחוזי ההשתתפות בקרב נשים עדיין נמוכים מאוד. אם נחפש "אשמים" נוכל לבוא בראש ובראשונה בטענות אלינו הגברים (טוב, אנחנו אשמים תמיד, לא?) שנותנים יד לטיפוח תדמית מצ'ואיסטית למשחק. הרי כל מי שצפה אי פעם בפוקר בטלוויזיה מכיר את אותו טקס הענקת הפרסים שבסיומו של כל טורניר פוקר גדול ובו נשים יפות בלבוש מינימאלי צועדות למרכז הפריים ומעניקות צמיד אליפות נוצץ וערימות של מזומנים למנצח הגדול עד שכמעט ניתן להתבלבל ולחשוב שהן עצמן חלק מהפרס.

 

נכון, ישנן שחקניות פוקר מצליחות ובעלות שם עולמי כמו אנני דואק, ונסה סלבסט, אנט אוברסטד, קטי ליברט ואחרות ונכון, בכל טורניר פוקר גדול ניתן לראות ייצוג נכבד של נשים שרק הולך וגובר עם השנים, אבל עדיין, המספרים נמוכים ונשים עדיין נוטות להרגיש כמו נטע זר בעולם גברי מובהק. גברים לא נוטים לוותר כל כך בקלות על דומיננטיות, בעיקר כשזה מגיע לפוקר. גארי שיפסקה, אשת ציבור וסופרת אמריקאית ידועה סיפרה פעם: "כשהייתי חברת מועצת העיר גיליתי שמתקיים משחק פוקר על בסיס שבועי ובו ראש העיר, נשיא לשכת המסחר, מו"ל העיתון המקומי וגברים נוספים לוקחים בו חלק באופן קבוע. כשהתעניינתי האם אוכל להצטרף לחגיגה כולם התעלמו ממני וכשהתעקשתי פשוט אמרו לי שפוקר זה משחק של גברים וסיגרים".

 

אחת השאלות המרכזיות שעלו מאותו מפגש פסגה היתה כיצד ניתן לחשוף יותר נשים למשחק הפוקר מלכתחילה? - שחקני פוקר לא סבלניים כלל כלפי שחקים חדשים שזה עתה למדו את חוקי המשחק ועדיין לא לגמרי שולטים בו ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בשחקניות חדשות המופיעות לפתע בשולחן וגורמות לשחקנים להרים גבה. 

נכון, ישנן סדנאות מקצועיות ללימוד פוקר ואפילו אפשר ללמוד ולתרגל דרך משחקי האונליין ואפליקציות שונות, אבל טמון בכך חיסרון גדול ומשמעותי: בדרך תרגול זו קשה עד בלתי אפשרי ללמוד לקרוא ולהבין את יריביך למשחק, בניגוד למשחק לייב, פנים מול פנים, וזו כנראה, המיומנות החשובה ביותר במשחק הפוקר. 

 

פוקר הוא משחק של יכולות, לא של מזל. הרבה מהידיים המנצחות מתגלות כבלוף מוצלח ששוחק היטב על ידי שחקן שלמד לקרוא את יריביו או שחקן שהיה לו ביטחון עצמי גבוה מספיק על מנת לבלף. וכמו שאנו מסכמים זאת בסדנאות של היד המנצחת: המשחק מדמה באופן מדהים את אופיינו ואת דרכי התנהלותנו בחיים - בדרך בה אנו חושבים, בדרך בה אנו פועלים. 

פוקר הוא משחק נהדר וכלי ייחודי לחידוד כישורים ולכן נשים חייבות לצאת מאזור הנוחות וללמוד לשחק פוקר לאלתר! לא במטרה להתחרות בטורנירים גדולים, אלא כדי לפתח עצמן, להשחיז את הביטחון העצמי, לפתח כישורים ובעיקר להעצים את החוזקות האישיות הטמונות בכל אחת ואחד מאיתנו וכל זאת, דרך משחק קליל ומהנה במיוחד.

 

מעוניינים להשתתף בסדנה פתוחה למתחילים שלא במסגרת אירוע חברה?

הרשמו בהקדם לאחת מסדנאות "פוקר למתחילים" דרך אתר Funzing

 

 

הכותב הינו מנכ"ל חברת היד המנצחת ומפתח סדנת "פוקר ועסקים".

היד המנצחת מעבירה סדנאות גיבוש והעשרה למנהלים, ערבי גיבוש לעובדים ואירועי חברה ייחודיים בסגנון פוקר ומשחקי קזינו.

 

 

Please reload

# 1

כשמשחק הפוקר היה עדיין בחיתוליו, נהגו לשחק פוקר על מטילי ומטבעות זהב! מהר מאוד מבינו חלוצי המשחק כי יש צורך בכלי משחק ייעודיים לפוקר וכך הומצאו הז'יטונים המפורסמים.
בגרסאות הראשונות הם היו עשויים שנהב, עצם, חימר ועץ. הז'יטונים עוצבו לפי ערכים מתאימים למשחק ובסיומו הומרו לכסף אמתי – שיטה בה משתמשים עד היום. 

היד המנצחת

בית פנורמה, תל אביב

info@winning-hand.com

www.winning-hand.co.il