צרו קשר:
פוסטים אחרונים
Please reload

משהו שלא ידעתם על פוקר

ניצחון הרוח – משחק הפוקר של נבחרת העתודה בכדורסל

21.07.2019

 

 

נבחרת העתודה של ישראל תארח הערב את גמר אליפות אירופה במשחק על כל הקופה ואנחנו בטירוף. על הנבחרת הכי מרגשת שהיתה לנו בשנים האחרונות ואיך כל זה מתחבר באנלוגיה מדהימה, איך לא, למשחק הפוקר. אז קדימה, אול אין!

 

כמעט ארבע דקות מתחילת המשחק והנבחרת הישראלית כבר בפיגור 0-11 במשחק חצי הגמר שהתקיים אמש באולם הדרייב אין מול אחת הנבחרות החזקות ביבשת – נבחרת צרפת.

מה לא עובר לאוהד הישראלי הממוצע בראש הרגעים אלו? "ישראל לא מסוגלת לעמוד בלחץ בשלבים המכריעים", "שוב פעם אנחנו מאבדים את זה במאני טיים",  "אולי כמו בכדורגל, אנחנו פשוט לא מספיק טובים?". אבל לא הפעם. נבחרת ה"ילדים" של אריאל בית הלחמי, בה כולם מתחת לגיל 20, נכנסת ל"פלואו" מטורף וחוזרת למשחק. לא סתם חוזרת למשחק, אלא מסתכלת לצרפתים בלבן של העיניים ונותנת הצגה שמגיעה לשיא ברבע האחרון ומכריעה את ההתמודדות בצורה נחרצת 81-70! כן, 11 נקודות הפרש.

נכון, רמת הכדורסל ברמות ובגילאים האלו לא ממש גבוהה, לא רק של הנבחרת שלנו, אלא של כל נבחרות אירופה. חייבים לזכור כי עדיין מדובר בסה"כ בילדים והחיסרון הבולט בתחרויות בגילאים האלו הוא כמובן חוסר הניסיון.

 

הנבחרת של בית הלחמי לא גבוהה במיוחד, לא פיזית במיוחד ואפילו לא כשרונית בצורה יוצאת דופן, אבל משהו בה עובד, ועובד בענק. דני אבדיה, שחקן מכבי תל אביב והכוכב הבלתי מעורער של הנבחרת, סחב על גבו את הקבוצה ברבע הראשון ודאג להשאיר אותה במשחק ולא נתן לצרפתים לברוח ולגמור אותו כבר ברבע הראשון. אבל כדורסל זה לא טניס, שחיה או פוקר, כדורסל הוא משחק קבוצתי ורק ע"י משחק קבוצתי טוב ניתן לנצח משחקים. מלבד אבדיה ראינו שחקנים מצוינים שיובילו את הנבחרת ואת הכדורסל הישראלי בשנים הקרובות ועצם העניין הזה מעודד מאוד. ים מדר, עידן אלבר, יותם חנוכי, רז אדם וכמובן, דני אבדיה הופכים את הנבחרת הזו למשהו שלא נראה הרבה בנוף הספורט הישראלי – נבחרת מרגשת, שמחה, אופטימית ובעיקר נבחרת של ווינרים.

אין זה פלא שהנבחרת הזו מגיעה בשנה השלישית ברציפות לגמר אליפות אירופה, נתון מרשים שמתפארות בו מלבד ישראל רק עוד שתי נבחרות מאריות היבשת.

 

אז אם כדורסל הוא משחק קבוצתי ורק כקבוצה מלוכדת ומגובשת ניתן להגיע להישגים כאלו, איך בכלל אפשר להשוות אותו למשחק הפוקר, שהוא משחק סוליסטי בו כל שחקן מייצג אך ורק את עצמו, מקבל בעצמו את כל ההחלטות ומתמודד לבדו עם אתגרי המשחק?

בואו נדבר על מספר אלמנטים קריטיים הדרושים משחקן פוקר על מנת להגיע לניצחון ונראה כיצד אלמנטים אלו הכרחיים גם מקבוצת כדורסל הרוצה לקחת את אליפות אירופה בפעם השניה ברציפות:

אגו – או נכון יותר, חוסר אגו. שחקני פוקר טובים יודעים להשאיר את משחקי האגו מחוץ לשולחן הפוקר. שחקן יריב בילף אותי וניצח למרות שהיה עם יד חלשה משלי? אכבד אותו על המהלך ולא אנסה להחזיר לו באופן אישי. אמש יכולנו לראות, בעיקר בראיונות עם השחקנים לאחר המשחק, שאין בנבחרת אגו. גם כשראיינו את אבדיה, מצטיין המשחק וכוכב הנבחרת, הוא דיבר על הקבוצה, על החברים ועל חדר ההלבשה המלוכד.

קור רוח – כאמור, הנבחרת פיגרה אמש תוך דקות בהפרש דו ספרתי שבקלות יכל לשבור את השחקנים ולהוביל לתבוסה, אבל קור הרוח, הפנמת המצב והדרך להיחלץ ממנו הצליחו ובגדול. הנבחרת שמרה על קור רוח בדקות הקשות וידעה לחזור למשחק. ובפוקר? בטורנירים גדולים כמו אליפות העולם, זו שהסתיימה ממש לא מזמן, כשהרבה מאוד כסף מונח על השולחן וכל החלטה ששחקן מקבל יכולה להיות מכריעה, שמירה על קור רוח וחדות מחשבה יובילו לקבלת החלטות נכונות יותר ובסופו של דבר לניצחון.

חוסן מנטלי – הנבחרת הראתה אמש חוסן מנטלי מעורר השראה. למרות הפיגור כבר בתחילת המשחק ועל אף הרוח הגבית האדירה מהקהל המקומי, שגם יכול, מצד שני לגרום לשחקנים צעירים ולא מנוסים להילחץ ולקפוא במקום ראינו נבחרת חסונה מנטלית, כזו שאי אפשר לשבור, גם בסיטואציות הקשות והמורכבות ביותר. בפוקר דרוש חוסן מנטלי אדיר, במיוחד ברגעים של משבר פסיכולוגי שבא בעקבות הפסד של יד גדולה ומוביל לאיבוד של הרבה מהז'יטונים. המונח המבטא סיטואציה כזו בפוקר נקרא "טילט". "טילט" זו אותה תחושה רעה ודאון מנטלי המלווה הפסד צורם, במיוחד ביד בה עשיתי הכל נכון אבל הפסדתי ליריב חלש עקב חוסר מזל (שבירה). שחקני פוקר מעולים הניחנים בחוסן מנטלי אדיר, מודעים ל"טילט" ויודעים להדוף אותו ולהמשיך הלאה.

ווינריות ודבקות במטרה – בניגוד לענפי ספורט אחרים, בעיקר כדורגל, בהם אנו רואים פעם אחר פעם איך השחקן הישראלי הממוצע לא באמת מאמין ביכולות שלו ושל שאר הקבוצה, בנבחרת הזו בולטת במיוחד רוח הקרב, ווינריות ודבקות במטרה. אין דבר כזה להציג משחק טוב ומכובד, אין דבר כזה לנסות לתת את המקסימום ואין דבר כזה לסיים במקום שלישי או שני – במקום טוב באמצע, יש רק דבר אחד חשוב וזהו הניצחון. כל דבר מלבד ניצחון והנפת הגביע נחשב ככישלון או כיעד שלא עמדת בו וזה מה שנקרא – ווינריות. בפוקר ניתן לחוש זאת בעיקר בטורנירים גדולים וארוכים, כאלו שמתפרשים על פני שעות וימים ארוכים. שחקן הפוקר החובב או הממוצע, יחפש להגיע למקום מכובד בטורניר, להגיע למקום גבוה מספיק בשביל לזכות בפרס כספי כלשהו. אבל את שחקן הפוקר המקצועי והמצוין יעניין רק דבר אחד – ניצחון והנפת צמיד האליפות. ותאמינו או לא, אפילו לפרס הכספי הנלווה לניצחון יש חשיבות נמוכה הרבה יותר.

 

ישנם אלמנטים נוספים המשיקים בין משחק קבוצתי כמו כדורסל למשחק יחידני כמו פוקר ובהם הפגנת ביטחון עצמי, סבלנות, יצירתיות ועוד ועוד אבל הרעיון המרכזי הוא שאם כל שחקן ושחקן המרכיבים קבוצה או נבחרת יאמץ תכונות אישיות אלו, הדרך לניצחון תהיה סלולה.

 

 

הכותב הינו מנכ"ל חברת היד המנצחת אשר פיתחה את סדנת "פוקר ועסקים".

היד המנצחת מעבירה סדנאות גיבוש והעשרה, ערבי גיבוש לעובדים ואירועי חברה מקוריים בסגנון פוקר ומשחקי קזינו נוספים.

Tags:פוקר ומכירות היד המנצחת סדנה לגיבוש עובדים

Please reload

# 1

כשמשחק הפוקר היה עדיין בחיתוליו, נהגו לשחק פוקר על מטילי ומטבעות זהב! מהר מאוד מבינו חלוצי המשחק כי יש צורך בכלי משחק ייעודיים לפוקר וכך הומצאו הז'יטונים המפורסמים.
בגרסאות הראשונות הם היו עשויים שנהב, עצם, חימר ועץ. הז'יטונים עוצבו לפי ערכים מתאימים למשחק ובסיומו הומרו לכסף אמתי – שיטה בה משתמשים עד היום. 

היד המנצחת

בית פנורמה, תל אביב

info@winning-hand.com

www.winning-hand.co.il